Real Madrid – Inter Milano 1-1 (2-3 dupa penalty-uri)

Browse By

In primul amical al verii din pretemporada care a inceput in Statele Unite ale Americii, Real Madrid si Internazionale Milano au terminat la egalitate, scor 1-1. Partida care s-a desfasurat in cadrul turneului nord american a avut nevoie de loviturile de departajare pentru a stabili castigatoarea jocului, dintr-o grupa din care mai fac parte, Manchester United si AS Roma.

Real Madrid a inceput partida in formula Diego Lopez, Carvajal, Pepe, Nacho si Diego Llorente in linia de aparare, Medran, Illarramendi, Isco in linia mediana, Gareth Bale, Raul de Tomas si Lucas Vasquez. De partea cealalalta, Internazionale Milano a inceput partida cu Handanovic in poarta, Ranocchia, Vidic si Juan Jesus in linia defensiva, D’Ambrosio, Jonathan, Kuzmanovic, Obi si Dodo la mijloc, Icardi si Botta in atac. Madrilenii au marcat primii prin Gareth Bale (dupa ce tot el lovise bara in minutul 1), care l-a invins pe Handanovic in minutul 10 cu o executie fabuloasa apoi au impresionat printr-o posesie foarte buna. Illarramendi si Diego Llorente au reusit o prima repriza peste medie, in timp ce Bale a fost cel mai bun jucator al primelor 45 de minute. Impresie buna lasata si de canteranul Lucas Vasquez, care a impresionat prin controlul balonului si eficacitatea paselor sale.

La pauza, Ancelotti l-a lasat la cabine pe Bale si l-a introdus pe tanarul Marcos Llorente. De altfel, in partea a doua, Madridul a avut in teren 9 jucatori produsi de cantera dupa intrarile lui Llorente, Derik, Sobrino, Jesus si Omar Mascarell. Inter Milano a egalat in minutul 67 din lovitura de la unsprezece metri, dupa un fault al lui Sobrino asupra lui Vidic. Jesus Fernandez s-a remarcat in minutul 79 prin doua interventii senzationale in fata lui Icardi si Andreolli. Partida s-a incheiat la egalitate, 1-1 si a avut nevoie de penalty-uri pentru a stabili echipa invingatoare. Inter Milano s-a impus la loteria executiilor de la unsprezece metri dupa ce Isco, Illarramanedi si Omar Mascarell n-au reusit sa-l invinga pe Carizzo.

Golul incredibil marcat de Gareth Bale

Interesant Lucas Vazquez…sper sa joace bine in toate meciurile din America si sa fie pastrat la echipa mare. 🙂

Cum am mai zis…deabea din sezonul asta care urmeaza o sa-l vedem pe adevaratul Gareth Bale!!! 🙂

• 5inco

Carlo declara ca nu mai are nevoie de nici un atacant numar 9. Ca il avem pe Benz, pe Isco care poate juca varf fals…James..

si ca nu e nevoie de nr9, ci de un om care sa puna pasa pentru Bale/Cris…

Nu prea sunt de acord aici. Sunt suficienti 2 fundasi laterali care sa faca marcaj strans la galez si portughez si deja sunt paralizati.

Avem nevoie de un atacant 9 cu personalitate, in jurul caruia adversarul sa mobilizeze 2 oameni, pentru a le putea da celorlati din lot ocazia de a avea spatiile necesare de a juca a’ la Bale si a’ la Cristiano.

Asa ca despre Falcao s-a decis… am ales James.

• motanu

am aceeasi parere .
      noi pentru cristiano si bale avem nevoie de un atacant care sa traga adversar dupa el. care are un joc fara balon excelent .
      falcao cavani klose sunt magnifici la asa ceva .
      cel mai mare este KLOSE…..

• Spines

Eu aici sunt de acord cu Don Carlo. Bale si Ronaldo nu sunt extreme plapande precum Navas, sau Nani sunt niste jucatori extrem de dotati fizic si pe postul de extrema falsa care sa intre in centru nu au nevoie de un jucator puternic care sa se bata prin careu ci de unul care sa traga spre mijloc apararea adversa insa prin pasa, dribling si creativitate, de aceea James ca fals 9 este perfect acolo. Astept sa inceapa sezonul insa ma repet , cred ca Don Carlo vrea o echipa frumoasa care sa joace un 4-3-3 care va semana cu Milanul 2005(4-1-2-1-2).
      Cu James Ronaldo si Bale avem un echilibru fantastic nu vad cum daca punem un Kloss acolo avem echilibru daca nici-unul dintre ei nu se poate descurca pe spatii scurte sau nu poate pasa

• motanu

SA NE GANDIM DACA JAMES VA JUCA CE JOACA KARIM ASTAZI.
        din punctul meu de vedere jocul lui le creste randamentul celor doi.
        klose iese din careu se demarca intra in combinatii trage fundasi centrali dupa el. creeaza spatii . un fotbalist ce nu stie sa joace cu spatele la poarta eu personal cred ca nu le face jocul usor celor doi . nu vreau un atacant mobil dar o referinta in atac da. karim se sacrifica pentru cristiano si bale .
        peste 2-3 sezoane cred ca cristiano va juca atacant si atunci james ,jese vor juca in banda ….
        dar un fotbalist care joaca cu fata la poarta chiar daca se descurca pe spatii mici nu ii ajuta ptr ca fundasi adversi sunt bine pozitionati si nu exista spatii ptr primii metri la cei doi . nu au pasii necesari ptr a deveni periculosi.
        singura varianta este cautarea spatiilor libere scoaterea din joc a mai multor adversari .
        sau cautarea unui joc reactiv . dar aici nu il mai pu-i pe james ca mijlocas ofensiv .
        ptr ca vom recupera mai jos nu foarte sus .
        klose face si un joc excelent de presionare recuperare .
        ca si cavani .
        mai putin falcao dar acesta joace extraordinar fara minge . ca si karim….

• Marius Odagiu

Un joc bun , dupa o vacanta buna 🙂

Ne-au lipsit multi jucatori, pe cand la Inter nu a prea lipsit nimeni(totusi imi e ciuda ca am pierdut)

Un antrenament bun 🙂

• Ciofu Bogdan-Constantin

Ce gol a dat Gareth :o. Tactic, avand in vedere ca ne-a lipsit mai mult de jumatate de echipa, e inutil sa jucam … Sper sa-si refaca baietii spiritul de grup de anul trecut repede 🙂

• Negru

buna ziua stimabililor.

multumim pentru articol maestre!

acuma ce am terminat si eu de vazut meciul in reluare. Din cate am vazut eu si ma pricep la acest sport, mi-i s-a parut ca Illaramendi ar fi un castig pentru real madrid daca ar juca mai multe minute. Desi la penalty a tras ca un incepator, in timpul meciului mie personal mi-i s-a parut bun. Am observat ca Isco a jucat in partea a doua un fel de atacant retras….parca nu este aceasta pozitie pentru el.

per total mi-i s-a parut un meci peste unul amical, iar acesti pusti si in general real madrid a aratat foarte bine. Stau si ma gandesc ce se intampla acuma cand Bale face pregatirea de vara. Mi-i se pare fabulos acest jucator, nu prin prisma golului, ci pe total, omu asta si-a meritat toti banii, la cum l-am vazut in acest meci, daca le joaca pe toate in aceasta pregatire si apoi incepe titular in campionat si meci de meci o sa cam aiba CR7 concurenta pentru cel mai bun de la real. Doi colosi.

pana una alta, un meci peste bunicel pentru real madrid!! Bravo Carlo, incepi sa faci o echipa pe aici mister.

ce nu mi-a placut, ca diugu ala chel purta banderola de capitan 🙂

• Torpyla

mie mi se pare ca isco e confuz.
      pe la mijlocul sezonului trecut se spunea despre el ca o sa fie retras in linia de mijloc,langa modric,pentru a fi “noul seedorf” iar acum joaca un fals nr 9.

• Negru

in prima repriza dpmdv s-a descurcat foarte bine, dar cum il pui sa fie un atacant fals, cum dispare de tot din joc, nu ii treaba lui.

treaba lui pare sa fie acolo la mijloc, se vedea clar cum joaca mijlocas central stanga, acolo e in largu lui si acolo chiar joaca si are stofa de real madrid, am vazut ca mergea des si in centru, si scoate cel putin un adversar din joc, daca ii iese scoate si doi trei.

mi-a placut mult atacantu cu nr 27, nici nu stiu cum il cheama…dar imi place de el. parca seamana un pic cu Raul…si la fizionomie si cum se misca in teren

Pt a-i nu-i taia avantul lui Isco…

Eu nu-l vad pe Isco nici un marcator si nici un pasator decisiv…

Sincer nu stiu care e pozitia sa in teren , cum spunea si Torpy…e tare confuz

Nu-l vad rupand nori nici daca-i dai minute la discretie , libertate in teren si incredere maxima…

E doar o parere , poate gresita.

Cred ca i-ar prinde bine un imprumut ca prima solutie…

• zece

Isco a jucat bine

La multi ani unui om foarte special! Multumim pt tot ceea ce faci pentru noi, sunt mandru sa te cunosc, maestre!!

hmm nu prea poti sa-ti dai seama de nimic in acest amical. inter a jucat mai degraba cu Real 2. la noi mazzarri a pus in teren titularii in teren dar la mijloc poate doar dodo se va regasi in formula de start cand incepe campionatul