Villarreal – Real Madrid 0-2. Victorie…y nada mas

Browse By

Golurile lui Luka Modric si Cristiano Ronaldo au adus trei puncte importante elevilor lui Carlo Ancelotti in deplasarea de pe El Madrigal. Real Madrid obtine a treia victorie consecutiva in La Liga si se apropie de fruntea clasamentului din Primera Division.

Villarreal a oferit o replica pe masura campioanei Europei, cel putin in prima repriza, atat timp cat Real Madrid a cautat golul. Dupa golurile marcate de Modric si Ronaldo, madrilenii au facut bine pasul inapoi si au pastrat fara emotii rezultatul obtinut in prima repriza. Deplasarea de pe El Madrigal a fost poate cea mai dificila de la inceputul sezonului pentru trupa lui Ancelotti. Trecand peste episodul Anoeta, Madridul a avut in fata un adversar bine asezat in teren si extrem de rapid in faza de constructie, o echipa care seamana foarte tare cu aproape toate echipele conduse de talentatul Marcelino Garcia Toral. Fara Giovanni dos Santos, vedeta incontestabila a “submarinului” in teren, Villarreal s-a bazat mult pe talentatul argentinian Luciano Vietto. Iar pustiul n-a dezamagit reusint 45 de minute excelente in fata cuplului Varane-Ramos.

Real a inceput si acest meci cu o formula foarte ofensiva. Cu doi laterali avansati si cu toti jucatorii de la mijloc in sus de profil ofensiv, Real Madrid a avut probleme in a se inchide in fata unui mijloc foarte bine organizat de Bruno si controlat de experimentatul Cani. Ocaziile la poarta lui Casillas au aparut inca din primele minute, dar fie portarul blanco fie fundasii din fata sa au fost la post. Real n-a reusit sa isi creeze ocazii foarte importante pana la golul lui Luka Modric.

Croatul a inventat un sut aproape de pe loc si l-a executat pe Sergio Asenjo deschizand drumul sau si al coechipierilor sai spre un succes foarte important. Inainte de pauza, James Rodriguez dezlantuie un contraatac fulminant al madrilenilor, Benzema continua exceptional faza si intoarce pentru Cristiano Ronaldo care finalizeaza fara probleme: 2-0 pentru Real Madrid si zarurile pareau aruncate. Gazdele rateaza apoi ocazia meciului, insa Iker Casillas are o dubla interventie salvatoare in fata “galbenilor” din fata sa, iar Madridul intra cu un avantaj confortabil la cabine.

Dupa pauza, Carlo Ancelotti suna retragerea si desi gazdele incep promitator, Villarreal nu a reusit sa mai creeze acelasi pericol la poarta lui Casillas. Intrarile lui Illarramendi si Nacho au inchis orice spatiu catre poarta blanco, iar contraatacurile merengue au fost aproape tot timpul transformate in atacuri pozitionale. Fara a lasa o impresie deosebita, madrilenii au luptat din greu pentru a pastra rezultatul si a nu repeta “isprava” de la San Sebastian.

Pana la final, un Real Madrid pragmatic si ermetic a pus stapanire pe joc si a obtinut trei puncte foarte importante care o pastreaza in lupta pentru titlu. Pentru gruparea madrilena urmeaza duminica un alt meci tare, de aceasta data pe Santiago Bernabeu contra lui Athletic Bilbao. Hala Madrid!