Thu. Nov 15th, 2018
Lucas Vazquez

Lucas Vazquez va juca fundas dreapta in returul cu Bayern

Lucas Vazquez va evolua ca fundas dreapta contra lui Bayern Munchen. Mijlocasul merengue a jucat deja in aceasta pozitie, dupa accidentarea lui Dani Carvajal din tur si are parte de toata increderea lui Zidane.

Omul bun la toate

Dani Carvajal este una dintre vestile proaste pe care le-a primit antrenorul Zinedine Zidane inaintea confruntarii retur cu Bayern. Fundasul dreapta a iesit de pe teren in partida tur si a devenit indisponibil pentru o buna parte din restul sezonului. Chiar daca Real Madrid are la dispozitie optiunea Achraf Hakimi, Zidane nu are incredere ca tanarul fundas dreapta marocan se va descurca pentru minim 90 de minute in acest duel decisiv.

Varianta normala de inlocuire a lui Carvajal ar fi fost Nacho, insa fundasul blanco, desi refacut dupa accidentarea suferita, nu a efectuat inca un antrenament complet cu echipa. In aceste conditii, Lucas Vazquez, titular pe Allianz Arena, va fi titular si in retur, dar ca fundas dreapta, o pozitie cu care, desigur nu este familiarizat, dar in care evolueaza cu succes de fiecare data cand este folosit.

Lucas este unul dintre oamenii de incredere ai antrenorului francez. A bifat 48 de prezente in acest sezon pentru Real Madrid, insumand 2.564 de minute. In total, Lucas a inscris 8 goluri si a pasat de 16 ori decisiv in acest sezon. In cariera sa, pentru gruparea merengue, Lucas aduna 16 goluri si 40 de pase de gol in 131 de meciuri. Cu exceptia returului cu Bayern pentru cateva minute, in acest sezon n-a mai jucat ca fundas lateral dreapta. A facut-o in La Liga pe 12 mai 2015 contra lui Getafe si in Copa del Rey pe 12 februarie 2015 contra lui Cadiz. Ambele partide au fost castigate de Los Blancos cu 4-1, respectiv 3-1.