Real Madrid – Rayo Vallecano 5-1. El Madrid como un rayo!!!

Browse By

Gareth Bale a revenit ca titular la Real Madrid si a deschis scorul in partida contra lui Rayo Vallecano, scor 5-1 pentru liderul din Primera Division.

Fara Isco, Iker Casillas si Carvajal in primul unsprezece, dar cu Bale, Keylor Navas si Nacho, Carlo Ancelotti a obtinut un nou succes in fata lui Paco Jemez si a curajoasei sale echipe, Rayo Vallecano. Vecinii de cartier din Vallecas au venit hotarati sa joace ceea ce stiu mai bine pe Santiago Bernabeu si timp de o ora au opus o rezistenta evidenta echipei stelare a lui Ancelotti. Real a apasat insa decisiv pe acceleratie dupa minutul 60 si a desfintat frumoasa echipa din Vallecas reusind sa atinga borna celor 42 de goluri marcate in primele 11 etape din Primera Division.

Gazdele au deschis scorul relativ repede. Era minutul 9 atunci cand Toni Kroos a recuperat o minge in terenul advers, a schimbat cu Ronaldo si a centrat perfect la intalnire pentru Gareth Bale. Galezul a impins balonul in plasa portii lui Alvarez din sase metri si a deschis scorul pe Bernabeu. Doar ca avalansa de goluri asteptata de fani dupa aceasta deschidere rapida de scor a intarziat. Cristiano Ronaldo si James Rodriguez au fost aproape de a dubla avantajul liderului din Primera, dar golul doi a venit de la un fundas. Sergio Ramos a reluat in poarta centrarea din corner a lui James Rodriguez si Real Madrid isi dubla avantajul cu cateva minute inainte de pauza (a fost al 50-lea gol marcat de Ramos pentru Real Madrid). Doar ca eroarea columbianului Rodriguez le-a permis oaspetilor sa spere intr-o repriza secunda ce se anunta mult mai interesanta dupa ce Alberto Bueno, fostul canteran al “albilor” a inscris cu poarta goala in fata. In semn de respect, Bueno nu s-a bucurat excesiv dupa reusita sa in poarta lui Navas.

Rayo Vallecano a cedat dupa pauza, cu toate ca Leo Baptistao a inscris in poarta lui Navas la 2-1, insa golul sau a fost corect anulat pentru offside. Toni Kroos, cu primul sau gol in acest campionat a majorat avantajul “albilor” la 3-1 din pasa lui Cristiano Ronaldo. Acelasi Ronaldo, omul care la startul partidei a prezentat fanilor “Gheata de Aur 2014” obtinuta pentru cele 31 de goluri marcate anul trecut in La Liga, l-a servit ideal si pe Karim Benzema pentru golul patru al echipei blanco. Francezul a smuls aplauzele fanilor si in acest meci si isi continua seria excelenta din ultima vreme, cu toate ca la reusita din aceasta seara, Benzegol a plecat dintr-un offside evident.

Cine putea incheia cu gol acest meci mai bine decat Ronaldo? Ei bine, superstarul Madridului a finalizat actiunea inceputa de Isco (intrat in teren in locul lui James) si cu largul concurs al portarului Cristian Alvarez a majorat avantajul lui Real Madrid la patru goluri. Real Madrid o invinge pe Rayo Vallecano categoric pe Santiago Bernabeu si ramane lider in Primera Division dupa 11 etape din acest sezon. Publicul a plecat multumit catre casa, iar scandarea de final a fost unanima: “Balon de oro, Cristiano Balon de Oro”. Gracias equipo!!!