Sahtior – Real Madrid 3-4. Madridul bipolar de la Lvov, castiga grupa A

Browse By

Real Madrid s-a impus in deplasarea de la Lvov cu 4-3 si a castigat grupa A din UEFA Champions League. Totul suna bine pana la acest punct, insa in ciuda a 78 de minute bune facute in Ucraina, echipa lui Rafa Benitez a aratat carente mari in ultimele zece minute ale jocului si o prestatie diametrral opusa. Los Blancos au incasat trei goluri in numai zece minute ridicand numarul de goluri incasate in ultimele trei jocuri la 10. Enorm pentru o echipa care in primele 13 meciuri ale anului incasase de trei ori mai putine goluri per total.

Rafa Benitez a decis sa schimbe alcatuirea formatiei dupa El Clasico, fortat atat de accidentari cat si de apropiatul meci de la Eibar din

Mateo Kovacic a fost unul dintre cei mai buni de pe teren la Lvov

weekend. Nacho l-a inlocuit in banda stanga pe Marcelo, Pepe i-a luat locul lui Ramos in centrul apararii, Carvajal a jucat fundas dreapta, iar Kiko Casilla l-a schimbat pe Navas. In rest, Casemiro, Kovacic si Isco au prin un loc de titular in formula lui Benitez de la Lvov, dupa ce in Clasico au fost doar rezerve. Iar Madridul a aratat bine. Vreme de 78 de minute a detinut controlul, a marcat si a facut spectacol pe superba arena ucrainiana, in fata unui Sahtior departe de echipa care in urma cu cateva sezoane parea capabila sa tina la respect orice forta a Europei. Lucescu face o treaba buna in Ucraina, isi permite sa investeasca sume mari (de regula pe fotbalisti brazilieni), dar echipa sa nu mai are nici stabilitatea, nici stralucirea din urma cu doua-trei sezoane. Cel mai titrat antrenor roman al momentului a realizat rapid ca Bernard e inca departe de Willian, ca Gladky nu e Luis Adriano si ca Fred nu se compara cu Fernandinho. A incercat sa-si mobilizeze echipa printr-un sistem ceva mai echilibrat, aspirand la o revansa dupa 0-4 in tur pe Bernabeu. Ultimele zece minute ale meciului de aseara au lasat o alta impresie despre ucrainienii lui Il Luce, dar adevarul este ca un Madrid concentrat si cu o alta atitudine nu ar fi incasat probabil niciun gol la Lvov.

Cristiano a fost omul serii in Ucraina. Starul portughez a facut diferenta in favoarea echipei sale marcand de doua ori si pasand in alte doua randuri decisiv. A atins cifra 7 in acest sezon de UCL si 85 la general in competitia suprema a Europei, lider detasat in acest clasament. Si Gareth Bale a reusit o prestatie mult mai buna decat in precedentele jocuri, in timp ce Casemiro si Modric au asigurat cursivitate si echilibru in zona mediana. Cu Varane inlocuit inca din prima repriza de Danilo, Benitez a fost obligat sa improvizeze. Accidentarea fundasului francez poate ridica probleme mari in urmatoarea perioada pentru antrenorul spaniol, care s-ar putea vedea obligat sa mizeze pe a treia si a patra rezerva in centrul defensivei. Iar la Eibar nu urmeaza deloc un meci usor pentru Los Merengues. Cristiano Ronaldo avea sa marcheze primul gol al serii, dupa o actiune care a trecut pe la Modric si a fost inspirat continuata de Gareth Bale. Forfota de la poarta lui Pyatov s-a transformat intr-un avantaj evident dupa pauza, cand Real Madrid a mai inscris de alte trei ori.

Mai intai, Luka Modric a marcat primul sau gol din acest sezon, finalizand superb o pasa primita de la Cristiano Ronaldo. Golul serii a fost insa opera lui Daniel Carvajal, care a inscris printr-un sut superb la coltul lung pentru 3-0. Bale si-a pus in valoare incredibila acceleratie din flancul stang, a patruns in viteza si a centrat pentru un Cristiano Ronaldo care chiar daca n-a marcat din prima, a facut-o cu succes pentru al doilea sau gol din acest meci la a doua incercare. La 4-0 ceva s-a rupt. Benitez a apelat la Karim Benzema, permitandu-i lui Bale sa se odihneasca, Erorile au inceput sa apara si pentru inceput Casemiro a comis un fault un propriul careu, Sahtior reducand din diferenta prin Alex Teixeira, care l-a invins pe Casilla. Dentinho a marcat in urma unui corner acordat usor de madrileni, pentru ca in minutele de final, gazdele sa mai puncteze o data prin acelasi Teixeira, la o noua runda de greseli a madrilenilor.

S-a terminat 4-3 pentru Real Madrid, care lasa in urma sa o prestatie complet bipolara, dupa 78 de minute bune si alte 12 de cosmar. Los Blancos au impresionat totusi la capitolul eficienta ofensiva si efort depus. Pentru ca la Lvov, echipa madrilena a alergat cel mai mult in acest sezon: 108 km parcursi in total de elevii lui Benitez. Individual, Mateo Kovavic a fost “el pulmon” cum zic spaniolii, bifand in dreptul sau 11, 121 de km, urmat de Casemiro 10,996 km si Carvajal 10, 880 km. Madridul castiga grupa A si asteapta meciul din ultima runda cu Malmo ca pe un veritabil spectacol cu public.