Celta Vigo – Real Madrid 1-3. Pura vida, pura liga!

Browse By

Real Madrid s-a impus la Vigo cu scorul de 3-1 intr-unul dintre cele mai interesante meciuri din weekendul fotbalistic al Europei. Cristiano Ronaldo, Danilo si Marcelo au semnat victoria oaspetilor urcand Real Madrid pe primul loc in clasament dupa noua etape scurse de la startul sezonului.

S-a vorbit toata vara la Madrid despre David de Gea, insa eroul inceputului de sezon pentru gruparea blanco este Keylor Navas. Goalkeeperul costarican a reusit un nou meci excelent in tricoul blanco, iar Real Madrid a produs prima infrangere in acest sezon gruparii de pe Balaidos. Navas, celebru pentru expresia slogan pe care o afiseaza peste tot “pura vida” a avut cinci interventii salvatoare in fata elevilor lui Berizzo si a contribuit decisiv la cele trei puncte puse in joc la Vigo. Celta nu s-a temut de Real Madrid, asa cum nu s-a temut nici de Barcelona. “Celestii” au reusit sa reintre in meci, paradoxal, desi se aflau in inferioritate numerica si au parasit propriul stadion in aplauzele fanilor dezlantuiti.

Cristiano Ronaldo in duel cu Sergi Gomez

Real Madrid l-a recuperat doar pe Modric pentru aceasta deplasare dificila, dar revenirea croatului a

Keylor Navas, din nou imbatabil

insemnat mult pentru linia mediana a lui Benitez (88% pase reusite). Cu Isco doar pe banca de rezerve, Rafa Benitez a mizat din nou pe canteranii Lucas Vazquez si Jese si amandoi au facut un nou meci bun. Cu brazilianul Casemiro langa Toni Kroos si cu Lucas si Jese langa Cristiano Ronaldo, Madridul a contracarat jocul extraordinar de posesie al gazdelor si a tinut destul timp departe pericolul de poarta lui Navas.

Cand n-a mai reusit acest lucru, portarul costarican a iesit din nou in evidenta zburand dintr-o bara in alta a portii sale si facandu-si sustinatorii sa se ridice in picioare pentru a-l apauda. Madrilenii au dat lovitura rapid pe Balaidos, dupa o pasa pe pozitie viitoare a lui Vazquez si o finalizare spectaculoasa a lui Cristiano Ronaldo. Era doar minutul 8 si Real Madrid pornea ca din tun pe superba arena din Vigo. Nolito si IAgo Aspas i-au dat primele emotii portarului madrilen in minutele 15 si 20, insa in minutul 23, oaspetii si-au majorat avantajul, atunci cand Jese l-a gasit cu o pasa perfecta in careu pe Danilo, iar brazilianul a inscris primul sau gol in tricoul merengue.

La acest scor, Real a facut usor pasul inapoi, cautand aceeasi defensiva organizata si ermetica in fata unei echipe cu o calitate tehnica impresionanta pentru numele jucatorilor care imbraca tricoul celest. Nolito a ramas cel mai periculos reper din atacul gazdelor, insa ocazia reprizei a venit de la Fabian Orellana, care a fost insa excelent blocat de Navas. Cu un minut inainte de pauza, acelasi Navas a intervenit extraordinar la lovitura de cap expediata de Pablo Hernandez si avantajul de doua goluri s-a pastrat pe tabela de marcaj. La reluare, elevii lui Benitez au inceput bine, obligandu-si adversarii sa paseze in repetate randuri in spate. Cu un bloc defensiv foarte bine organizat de capitanul Ramos si de senzatia franceza, Raphael Varane, Real Madrid parea sa gaseasca linistea deplina dupa o ora scursa din meci. In minutul 59, partida s-a incheiat pentru artagosul fundas central al gazdelor, Gustavo Daniel Cabral, eliminat pentru al doilea cartonas galben de catre centralul Clos Gomez. Dar Celta a devenit parca si mai puternica. Profitand de starea evidenta de oboseala a madrilenilor, dar si de relaxarea afisata de jucatorii lui Benitez, Celta a preluat initiativa. Ocaziile n-au intarziat sa apara, insa gazdele s-au deschis foarte mult si pe contraatac, Isco si Cristiano Ronaldo puteau inchide jocul definitiv, insa portarul Alvarez a intervenit excelent de fiecare data.

Cu 20 de minute inainte de final, Isco a gasit spatiul necesar pe care l-a cautat dupa doua driblinguri si a sutat spectaculos din afara careului, insa Celta a avut noroc: mingea lui Isco s-a oprit in bara portii lui Alvarez. Gazdele au continuat sa preseze si Keylor Navas a fost inca odata obligat sa intervina in fata lui Nolito. Fotbalistul crescut in pepiniera Barcelonei nu i-a mai dat nicio sansa portarul costarican in minutul 86, cand sutul sau fenomenal de la marginea careului s-a oprit sub bara portii madrilene. Sperantele celestilor au crescut, insa pana la final, Real s-a aparat exact si a profitat in prelungiri de spatiile din defensiva gazda, reusind sa inscrie si golul trei prin celalalt fundas lateral brazilian, Marcelo, aflat la cea de-a doua reusita consecutiva in campionat.

Victorie mare pentru Real Madrid pe Balaidos si prima infrangere din acest sezon pentru Celta, echipa care administrase un neverosimil 4-1 elevilor lui Luis Enrique in startul sezonului. Real Madrid este lider in Primera Division dupa noua runde in timp ce Celta Vigo, ramane pana maine pe pozitia secunda, dar poate cobori in functie de rezultate pana pe locul cinci in clasament.

• Ciofu Bogdan-Constantin

M-ai cucerit din titlu ca de obicei. Pura vida. Hala Madrid!

• Sorin Barbu

Pana sa citesc articolul, nu l-am inteles. Acum salut si eu ideea 🙂

Doar mie mi-a placut ce-am vazut? Eu am vazut o echipa tactic perfecta, compacta, agresiva cand a trebuit si cat a putut! Am citit comentariile din timpul meciului, care unele dintre ele mi se par de-a dreptul absurde, cu tot repsectul pt fiecare dintre Dvs. Ma bucur ca exista atata interactivitate pe acest site si ca sunt opinii diferite, dar cred ca unii scriu doar pt a-si afisa opiniile, preferabil sa fie contrare cu ale altora. Ceea ce nu e rau, dar nici educativ. Pe alocuri ma intreb daca oare chiar am vazut impreuna acelasi meci, pt ca mie, exceptand minutele in care echipa n-a mai putut fizic efectiv, mi s-a parut cel mai bun meci al nostru de pana acum. Benitez, cu toata antipatia din juru-i a oferit o lectie tactica unui tehnician tanar, de mare perspectiva, care s-a jucat cu Luis Enrique acum cateva saptamani. Am vazut discutii in jurul fostului antrenor: sunt gata sa pariez cu oricine ca Real nu castiga azi la Vigo cu italianul pe banca si cu atatia absenti in lot. Pe mine, prin meciul asta, Benitez m-a transformat in aliat, desi sunt unul dintre cei care nu au privit sosirea sa cu ochi buni. Bravo lui si bravo baietilor, nu voi intra in discutii inutile, am vazut Celta de la inceputul anului si sincer…ma asteptam sa pierdem. Sunt foarte fericit pt acest succes, spre deosebire de multi, eu n-am uitat sa ma bucur! As vrea sa remarc totodata managementul extraordinar de la acest club mic, care a stiut sa confiste jucatori percum Nolito, Orellana, Sergi Gomez, jucatori care mi se par extraordinar. La un prim calcul, pentru ei, au platit aproape 5 milioane. Aproape!! e incredibil. Chapeau Celta! Chapeau pt atitudine, prestatie, joc si viziune. Si bravos alor nostri! Hala Madrid!

• Torpyla

Frumos. Mergem pe un drum frumos. Sper sa ajungem la destinaţie cu aceiaşi dorinţa de victorie. Sper sa nu fim sătui deja prin martie.

PS: care aţi dat drumul babuinilor pe site. Nu mai share-uiţi site-ul asta prin toate bodegile pt ca se strang pokemoni pe aici…ce n-au cei 7 ani de-acasă.
    valabil şi pt celalta extremă,în care unii useri sunt marginalizaţi şi luaţi cu ironii ieftine în continuu(da,vorbesc de zece. Ok,omul a zis ca îi place messi,big fucking deal…poate nu e cel mai mare fan al echipei,dar e decent şi pertinent,aşa ca hai s-o lăsăm mai moale cu excluderea părerilor sale. Fiecare are o părere şi trebuie respectat pt asta…nu spune nimeni ca trebuie sa fim toţi de acord,da’ nici sa ne-o ardem aiurea. Mi-a plăcut şi mie gluma aia recentă “atât de bine ca messi” pt ca a fost o gluma bună şi nu o ironie ieftină).

PPS: scuze Rafa pt ca n-am crezut 100% în tine la început. Meriti tot sprijinul din lume. Sper sa nu te mănânce vestiarul şi sa fii capabil sa iei deciziile care trebuiesc,chiar dacă nu sunt pe placul tuturor.

• soso

Pot sa spun ca ma bucur ca De Gea nu a mai venit si a rămas Keylor? Nu stiu daca spaniolul ar fi fost mai bun, dar costaricanul isi face treaba cu varf si indesat. Dupa cum a spus si Marcelo, parca, dupa meciul cu Psg, Keylor ofera o siguranta defensivei Blanco, știu ca daca trece cineva de ei, au un inger păzitor in spate.

• Rileyy

Foarte misto titlul! Am o seara foarte frumosa le multumesc baietilor!

• zece

Keylord Navas ! Imi place de el, pune mult suflet. Mi-au placut mult si Jese, si Marcelo si Vasquez, care nu e un jucator bun, dar munceste extrem de mult, alearga, se zbate.

• gabipetre

a fost un meci foarte bun, deoarece şi Celta a arătat că îşi merită locul din clasament. La echipa care a călcat în picioare Barça te duci în primul rând să nu pierzi, nu să faci scor cu ei. Şi totuşi, puteam face asta dacă Vasquez sau Cristiano nu încercau loburi ci înscriau simplu în situații de unu la unu cu portarul; i-aş amenda, şi aş da banii lui Keylor!

• COSTEL

BUNA DIMINEATA!
    am tot scris si aseara cum multi de aici stiu nu sunt un fan Rafaelo de inainte de a ajunge antrenorul nostru.
    nu am cum l-am avut antrenor la cormorani….
    INSA astazi 25.10.2015 nu ii pot reprosa nimic .
    si eu imi doresc sa castigam meciurile doar daca intram pe teren ,dar eu iubesc fotbalul pentru ca exista si echipe ca CELTA VIGO!!!!
    aceasta este frumusetea acestui sport . echipe mici isi depasesc rezultatele joaca un fotbal de exceptie .
    aseara a fost un meci extrem de greu mi-a fost frica de el pe care antrenorul jucatori l-au jucat excelent tactic .
    nu este vinovat antrenorul ptr ratarile lui lucas sau cristiano ptr bara lui isco sau de greselile din a doua repriza de ultima pasa sau penultima pe contraatacuri care trebuiau sa se termine cu gol…..
    nu stiu cum as putea sa va explic dar sunt sigur ca nu v-ar interesa ,insa pregatirea unui meci in 2 zile comparativ cu 5 este de o diferenta abismala ….daca mai pui si ce meciuri ai jucat din 3 in 3 zile si mai plusezi si faptul ca noi am cumparat fotbalisti dupa capacitatile tehnici nu fizice , iar capacitatea de efort nu se poate mari peste noapte si niciodata cu plusuri extraordinare …de fapt ea se imbunatateste nu se creste vom putea avea imaginea perfecta a unui meci in care am terminat pe rosu ca benzina….
    cand cazi fazic apar greseli de coordonare concentrare gandire.
    noi cand o echipa ne va alerga timp de 90 min vom avea probleme fizice ptr ca nu avem timp sa ne dozam energia …
    nu sunt fotbalisti care sa alerge 95 de minute pe intensitate si tempou ridicat .
    REVIN . tactic am stat excelent meci extraordinar facut de ambele echipe si rezultat de exceptie ptr noi .alta data am jucat bine si am pierdut 2 puncte .
    remarc jocul bun al canteranului lucas la nivelul sau a jucat baiatu fara greseala nu a finalizat asta e insa a acoperit bine terenul sa oferit ca solutie si chiar a dat continuitate jocului …..
    casemiro varane nu putem sa folosim cuvinte ptr ei .
    INCHEI SPUNAND CA NE-AR STA MAI BINE SA NE UITAM IN OGLINDA SA FIM MAI ECHILIBRATI CA OAMENI SI SA AVEM ASTEPTARI MARI DE LA NOI INTAI.
    HALA MADRID!
    JUNTOS GANAMOS SIEMPRE!

• doctoracu

Meci bun spre f bun al nostru aseara. A explicat prea bine Costel de ce e un rezultat f bun, ar trebui pus comentariul lui sticky, sa apara primul, sa citeasca toti disperatii ce vad numai scoruri de tenis ca nu jucam singuri.
    In fine, imi place ce vad la echipa. Daca ne-ar lasa si “prietenii” in pace ar fi excelent.