Wed. Oct 17th, 2018

Gareth Bale si Alvaro Morata, “duble” pentru echipele lor nationale

Jucatorii de la Real Madrid au fost implicati in meciurile echipelor reprezentative de la finalul acestei saptamani. Iata cum s-au descurcat elevii lui Zinedine Zidane convocati la echipele lor nationale:

Luka Modric: titular, a evoluat 90 de minute in confruntarea dintre Croatia si Turcia incheiata la egalitate 1-1. In acelasi meci, Mateo Kovacic a fost doar rezerva si nu a fost utilizat deloc de selectionerul croatilor Ante Cacic.

Alvaro Morata: nu a fost titular pentru La Roja in partida castigata categoric contra Liechtenstein-ului, scor 8-0. Atacantul madrilen a fost menajat dupa ce in amicalul cu Belgia a iesit inca din prima repriza in urma unei contuzii. A intrat pe teren in minutul 70 si a marcat de doua ori in minutele 82 si 83 pentru nationala tarii sale.

Marco Asensio: si-a facut debutul in echipa reprezentativa a Spaniei, fiind introdus in teren de Julen Lopetegui in ultimele 12 minute ale partidei cu Liechtenstein in locul lui Vitolo. In acelasi meci, Sergio Ramos a fost titular si a bifat toate cele 90 de minute ale partidei, in timp ce Daniel Carvajal a fost menajat de Lopetegui, dupa ce a acuzat anumite probleme medicale.

Gareth Bale: a inceput in forta si aceste preliminarii, starul galezilor fiind de departe omul meciului Tara Galilor – Moldova (4-0). Bale a marcat doua dintre golurile nationalei pregatite de Chris Coleman si a pasat la un al treilea gol al echipei sale reprezentative.

Toni Kroos: a fost titular in victoria Germaniei contra Norvegiei la Oslo si a bifat toate cele 90 de minute ale jocului transat categoric de germani, scor 3-0.